TOEFLTOEFL–Test Of English as a Foreign Language

(Yabancı Dil olarak İngilizce Sınavı)

* İngilizcenin akademik düzeyde kullanılma becerisini ölçen temel bir sınavdır. Ana dili İngilizce olmayan kişilerin, Kuzey Amerika İngilizcesini konuşma, yazma, dinleme/anlama becerisini ölçer.

* TOEFL, çoğunlukla eğitimin İngilizce ile verildiği üniversitelere girmek isteyen adaylar tarafından alınırken, kişilerin İngilizce yeterliliklerini ölçmek isteyen birçok resmi kurum, burs programı ve sertifika veren kurum tarafından da tercih edilir.

* Bulunduğunuz yere bağlı olarak sınav iki şekilde yapılabilir:
1. Yazılı sınav (PBT): İnternet üzerinden testin uygulanamadığı sınav merkezlerinde ya da internet üzerinden test tercih etmeyen adaylara yapılan sınavdır. Yazılı bölüm puanı test kısmından ayrı değerlendirilir.
2. İnternet üzerinden sınav (IBT): Okuma, yazma, dinleme ve konuşma olmak üzere dört bölümden oluşan sınavda dil bilgisi bölümü kaldırılmış, yerine yeni bir konuşma bölümü eklenmiştir.

* Dünyada birçok ülkede yapılan sınav, Eğitici Test Hizmetleri (Educational Testing Service) tarafından düzenlenmekte ve yılda birkaç kez ülkelerde bulunan sınav merkezlerinde yapılmaktadır.

* İnternet üzerinden yapılan TOEFL, ülkelere göre farklılık göstermekle birlikte 160-240 USD arasında ücretlendirilirken, yazılı test olarak yapılan TOEFL 160 USD’dir.

* Dinleme bölümünde not alınabileceği gibi, bazı sorularda konuşmanın bir bölümü yeniden dinletilmektedir. Ancak yine de dinleme öncesi, yönlendirmeleri ve soruları okumakta fayda vardır. Bu ve bunun gibi küçük ama oldukça önemli ipuçları ile sizi sınava kendinden emin olarak hazırlamak ve bilmeniz gereken konularda sizi doğru bir şekilde yönlendirmek British Fly School olarak bizim amacımızdır. Hedeflediğiniz puana göre size özel bir program hazırlayarak sizi sağlam adımlarla hedefinize ulaştırmak için gerekli donanımı tedarik ediyor ve başarınız için geleceğinize katkımız olmasından büyük mutluluk duyuyoruz.